Question
If your pond has an initial concentration of the toxicchemical of 1.94 M and the decomposition rate is 0.43month1, how long will it be until you can stockthe pond with trout?
Note that the units of the rate constant k, will tellyou whether the reaction is zero, first, or second order. Use theintegrated rate law and report your answer to 1/100th of amonth. If your pond has an initial concentration of the toxicchemical of 1.94 M and the decomposition rate is 0.43month1, how long will it be until you can stockthe pond with trout?
Note that the units of the rate constant k, will tellyou whether the reaction is zero, first, or second order. Use theintegrated rate law and report your answer to 1/100th of amonth.
Explanation / Answer
Units of rate constant tells us that the reaction isfirst oreder . For a frist order reaction like A..............>Products k = (1/t)ln{[A]intial/[A]final} Given data : k = 0.43 month-1 [Toxic chemical]intial = 1.94M [Toxicchemical]final = ? Here [Toxic chemical]final is thethreshold concentration of the toxic compound . In the data you did not mentioned thethreshold concentration of the toxic compound so thatjust to proceed , i taken [Toxicchemical]final =intial concentration - 98percent of intial concentration =1.94 - 1.90 =0.04M 0.43 month-1=(1/t)ln(1.94M/ 0.04M) 0.43 month-1 = (1/t) *3.88 t = 3.88/ 0.43 month-1 = 9.03 month So the pond must stock 9.03 months If you provide the exact concentration of [Toxic chemical]final then i will give you moreprecise answer . = 9.03 month So the pond must stock 9.03 months If you provide the exact concentration of [Toxic chemical]final then i will give you moreprecise answer .