Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I honestly don\'t know where to start in this problem... If someonecan help me b

ID: 678982 • Letter: I

Question

I honestly don't know where to start in this problem... If someonecan help me by showing me the steps including the units for all thenumbers so I can follow along, that would be extremelyhelpful...

A student weighed out 1.71 grams of sodium hydroxide pellets andadded them to 46.0 grams of water in a calorimeter. Extrapolatingback to the time of mixing yielded a temperature change at the timeof mixing equal to 8.80 degrees C. Calculate the heat of solutionper mole of NaOH in J. Assume that the specific heat of the sodiumhydroxide solution is 3.93 J/K.g. Enter your answer as a numberwith three significant figures.

Explanation / Answer

Given data Mass of solution = 46.0 g +1.71 g                            = 47.71 g Specific heat capacity, s = 3.93 J/K.g                                    T= 8.8 0C                                         = 8.8 K Heat of solution, q = ms T                               = (47.71g)(3.93 J/K.g)(8.8K)                               = 1650 J            The  heatof solution per mole of NaOH in J = 40 g/mol *1650J/1.71g                                                                              = 38596.6 J/mol