Consider the following reaction, which occurs in a single stepand is reversible: CO(g)+Cl2(g)COCl(g)+Cl(g) . Kenetic studies indicate thatthe rate constant for the forward reaction,Kf is 1.38x10-28 M/s; for the reverse reaction kR= 9.3x 1010M/s( both rate constant at 25 oC. Whatis the value of the equilibrium constant at 25oC? Consider the following reaction, which occurs in a single stepand is reversible: CO(g)+Cl2(g)COCl(g)+Cl(g) . Kenetic studies indicate thatthe rate constant for the forward reaction,Kf is 1.38x10-28 M/s; for the reverse reaction kR= 9.3x 1010M/s( both rate constant at 25 oC. Whatis the value of the equilibrium constant at 25oC?
Explanation / Answer
We Know that : The given Reaction is : CO(g)+Cl2(g)COCl(g)+Cl(g) For the equilibrium reaction : Kc = Kf / Kb = 1.38 x 10-28 / 9.3 x 1010 = 1.48 x 10 -37 = 1.48 x 10 -37