Consider the following reaction where Kc = 77.5 at 600 K: CO(g) + Cl2(g) --> COC
ID: 893665 • Letter: C
Question
Consider the following reaction where Kc = 77.5 at 600 K: CO(g) + Cl2(g) --> COCl2(g)
A reaction mixture was found to contain 2.21×10-2 moles of CO(g), 4.21×10-2 moles of Cl2(g) and 0.120 moles of COCl2(g), in a 1.00 Liter container.
Indicate True (T) or False (F) for each of the following:
1. In order to reach equilibrium COCl2(g) must be consumed.
2. In order to reach equilibrium Kc must decrease.
3. In order to reach equilibrium CO must be consumed.
4. Qc is less than Kc.
5. The reaction is at equilibrium. No further reaction will occur.
Explanation / Answer
CO(g) + Cl2(g) --> COCl2(g)
Qc = [COCl2]/[CO][Cl2]
=> Qc = 0.120 / (2.21 x 10^-2)(4.21 x 10^-2) = 128.97
given that Kc = 77.5
Qc > Kc ,
Therefore, in order to reach equilibrium COCl2(g) must be consumed.
(1) True
(2) False
(3) False
(4) False
(5) False