Consider the following reaction. 2NO(g) + 2 H2(g) -----> N2(g) + 2H2O(g) a) The rate law for this reaction is first orderis H2 and second order in NO. Write the ratelaw. b). If the rate constant at 1000 K is (6.0)(104M-2s-1, what is the reaction rate when [NO] =0.035 and [H2] = 0.015 M? c) what is the reaction rate when at 1000K when theconcentration of H2 is 0.010 M? Consider the following reaction. 2NO(g) + 2 H2(g) -----> N2(g) + 2H2O(g) a) The rate law for this reaction is first orderis H2 and second order in NO. Write the ratelaw. b). If the rate constant at 1000 K is (6.0)(104M-2s-1, what is the reaction rate when [NO] =0.035 and [H2] = 0.015 M? c) what is the reaction rate when at 1000K when theconcentration of H2 is 0.010 M? a) The rate law for this reaction is first orderis H2 and second order in NO. Write the ratelaw. b). If the rate constant at 1000 K is (6.0)(104M-2s-1, what is the reaction rate when [NO] =0.035 and [H2] = 0.015 M? c) what is the reaction rate when at 1000K when theconcentration of H2 is 0.010 M?
Explanation / Answer
We Know that : 2NO(g) + 2H2(g) -----> N2 (g) +2H2O(g) Rate = K [H2 ] [ NO ]2 b. Reaction Rate = 6.0 x 104M-2s-1 x [ 0.035 M ]2x [ 0.015 M ] = 1.1025 M s-1 c. ReactionRate = 6.0 x 104M-2s-1 x [ 0.035 M ]2x [ 0.010 M ] = 0.735 M s-1 c. ReactionRate = 6.0 x 104M-2s-1 x [ 0.035 M ]2x [ 0.010 M ] = 0.735 M s-1