Can someone please help me with the following exampleproblems? 1.How many milliliters of an 80% (v/v) solution of isopropylalcohol would you need to make 528 mL of a 63.8% (v/v) solution ofisopropyl alchohol? 2.Calculate the concentration of the solution formed when 108mL of 7.33 M HCL is diluted with 399 mL of water. Can someone please help me with the following exampleproblems? 1.How many milliliters of an 80% (v/v) solution of isopropylalcohol would you need to make 528 mL of a 63.8% (v/v) solution ofisopropyl alchohol? 2.Calculate the concentration of the solution formed when 108mL of 7.33 M HCL is diluted with 399 mL of water.
Explanation / Answer
1. Assuming that it is a 63.8 M solution we require, C1 V1 = C2 V2 80 M * V1 = 63.8 M * 528 mL So volume required, V1 = 421.08 mL 2. Total volume = 108 + 399 = 507 mL 7.33 M * 108 mL = C2 * 507 mL So C2 = 1.56 M