Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please explain the answers thoroughlyas well as all the necessary steps arriving

ID: 686157 • Letter: P

Question

Please explain the answers thoroughlyas well as all the necessary steps arriving at the answers. Thanks. The pH of a white vinegar solution is 2.45. This vinegaris an aqueous solution of acetic acid with a density of 1.09g/mL. What is the mass percentage of acettic acid in thesolution? Please explain the answers thoroughlyas well as all the necessary steps arriving at the answers. Thanks. The pH of a white vinegar solution is 2.45. This vinegaris an aqueous solution of acetic acid with a density of 1.09g/mL. What is the mass percentage of acettic acid in thesolution?

Explanation / Answer

[H+] = 10-2.45 = 3.5 x 10-3 M =x

Ka = x2/F, solve for F = 0.72 mol/L = 43g/L = 0.043 g/mL

Mass % = (0.043/1.09) x 100 = 3.9%

OR

pH = pKa + log[(x)/(F - x)]