Consider a solution containing 0.100 M fluoride ions and 0.126 Mhydrogen fluorid
ID: 688283 • Letter: C
Question
Consider a solution containing 0.100 M fluoride ions and 0.126 Mhydrogen fluoride. Theconcentration of fluoride ions after the addition of 5.00 mL of0.0100 M HCl to 25.0 mL of this
solution is ____?
I've tried working this problem with ICE tables but can't seem toget the setup correctly, an explanation of the problem's solutionwould be more helpful than the answer, thanks.
Explanation / Answer
F- (aq) + H+(aq) ------------------> HF (aq) Before rxn(moles) 0.025 L * 0.100M 0.025 L * 0.126 M = 0.0025moles = 0.00315 moles 0.005 L * 0.01 M = 0.00005 moles After rxn(moles) 0.0025 -0.00005 0 0.00315 + 0.00005 =0.00245 = 0.0032 Now the concentration of fluoride ion after addingacid = 0.00245 moles / 0.025 L + 0.005 L = 0.0816 M