Consider a solution containing 3.54 mM of an analyte, X, and 1.23 mM of a standa
ID: 920839 • Letter: C
Question
Consider a solution containing 3.54 mM of an analyte, X, and 1.23 mM of a standard, S. Upon chromatographic separation of the solution peak areas for X and S are 3275 and 10829, respectively. Determine the response factor for X relative to S.
F=
To determine the concentration of X in an unknown solution, 1.00 mL of 8.27 mM S was added to 5.00 mL of the unknown X solution and the mixture was diluted to 10.0 mL. After chromatographic separation, this solution gave peak areas of 5389 and 4627 for X and S, respectively. Determine the concentration of S in the 10.0 mL solution.
[S]=
Determine the concentration of X in the 10.0 mL solution.
[X]=
Determine the concentration of X in the unknown solution.
[X]=
Explanation / Answer
Response factor = (area of X/conc. of X)/(area of S/conc. of S)
= (3275/3.54)/(10829/1.23)
= 0.105
Calculation of concentration of X in unknown solution,
concentration of S in i=10 ml = 8.27 x 0.001/0.01 = 0.827 mM
Concentration of X in 10 ml,
0.105 = (5389/conc. of X)/(4627/0.827)
conc. of [X] = 9.17 mM
Concentration of X in the unknown solution = [X] = 18.34 mM