Consider a solution containing 3.77 mM of an analyte, X, and 1.26 mM of a standa
ID: 994638 • Letter: C
Question
Consider a solution containing 3.77 mM of an analyte, X, and 1.26 mM of a standard, S. Upon chromatographic separation of the solution peak areas for X and S are 3807 and 10117, respectively. Determine the response factor for X relative to S. determine the concentration of X in an unknown solution, 1.00 mL of 8.89 mM S was added to 3.00 mL of the unknown X solution and the mixture was diluted to 10.0 mL. After chromatographic separation, this solution gave peak areas of 5319 and 4587 for X and S, respectively. Determine the concentration of S in the 10.0 mL solution. Determine the concentration of X in the 10.0 mL solution.Explanation / Answer
the response factor is given by
F = Ax * [S] / As x [X]
using given values
we get
F = 3807 x 1.26 / 10117 x 3.77
F = 0.125765
so
the response factor is 0.125765
2)
we know that
for dilution
M1 x V1 = M2 x V2
so
for S
8.89 x 1 = M2 x 10
M2 = 0.889 mM
so
concentration of S in the 10 ml solution is 0.889 mM
3)
response factor is given by
F = Ax * [S] / As x [X]
given
Ax = 5319
As = 4587
[S] = 0.889 mM
so
0.125765 = 5319 x 0.889 / 4587 x [X]
[X] = 8.19677 mM
so
the concentration of [X] in the 10 ml solution is 8.19677 mM
5)
now
for X
M1 x V1 = M2x V2
M1 x 3 = 8.19677 x 10
M1 = 27.322 mM
so
concentration of X in the unknown solution is 27.322 mM