Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the reaction: 4Fe (s) + 3 O 2 (g) ----> 2Fe 2 O 3 (s) delta H= -1652kJ

ID: 690598 • Letter: C

Question

Consider the reaction:
4Fe (s) + 3 O2 (g) ----> 2Fe2O3 (s) delta H= -1652kJ
Calculate the heat of reaction when 5 moles of Fe (s) reactswith excess O2 (g). Assume the reaction goes tocompletion.
How do you find this value? I tried using PV=nRT but my answeris not correct.
4Fe (s) + 3 O2 (g) ----> 2Fe2O3 (s) delta H= -1652kJ
Calculate the heat of reaction when 5 moles of Fe (s) reactswith excess O2 (g). Assume the reaction goes tocompletion.
How do you find this value? I tried using PV=nRT but my answeris not correct.

Explanation / Answer

4Fe (s) + 3 O2 (g) ----> 2Fe2O3 (s) delta H= -1652kJ The given H is for the convertion of 4 moles of Fe For 4 moles of Fe the change in enthalphy , H =-1652 KJ For 5 moles of Fe the change in enthalphy , H' =? H' = ( -1652 * 5 ) / 4        = - 2065 KJ