Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the reaction: 8H2S( g )+4O2( g )8H2O( g )+S8( g ) [H2S]/t = -0.088 M/s

ID: 976336 • Letter: C

Question

Consider the reaction:
8H2S(g)+4O2(g)8H2O(g)+S8(g)
[H2S]/t = -0.088 M/s .

Part A

Find [O2]/t

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

0.0135Ms

SubmitMy AnswersGive Up

Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining

Part B

Find [H2O]/t

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

2.7•102Ms

SubmitMy AnswersGive Up

Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining

Part C

Find [S8]/t

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

3.4•104Ms

SubmitMy AnswersGive Up

Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining

Part D

Find the rate of the reaction.

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

SubmitMy AnswersGive Up

Consider the reaction:
8H2S(g)+4O2(g)8H2O(g)+S8(g)
[H2S]/t = -0.088 M/s .

Part A

Find [O2]/t

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

[O2]/t =

0.0135Ms

SubmitMy AnswersGive Up

Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining

Part B

Find [H2O]/t

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

[H2O]/t =

2.7•102Ms

SubmitMy AnswersGive Up

Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining

Part C

Find [S8]/t

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

[S8]/t =

3.4•104Ms

SubmitMy AnswersGive Up

Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining

Part D

Find the rate of the reaction.

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

Rate =

SubmitMy AnswersGive Up

Explanation / Answer

8H2S(g)+4O2(g)8H2O(g)+S8(g)
[H2S]/t = -0.088 M/s .

1)

for O2

ratio is 1/2

-0.088 /2 = -0.044 M/s

For H2O

ratio is 1:1

but this is being produced, therefore, positive

Answer must be + 0.088

c)

ratio is 1:8

and is a product so must be positive

so

0.088 /8 = 0.011 M /s for S8

Rate of reaction is based in "the hole" reaction

S8 is base 1

so

RATE = 0.011 M/s