For the hypothetical reaction,the atomic weight of X is 66.6amu. 3X2(g)---->2X3(g) Ho=-333kJ Find H for the conversion of 11.1 g of X3 Gasinto X2 gas. [hint:2X3(g)--->3X2(g)] A. +9.25kJ B.-9.25kJ C.+2.00kJ D.-333kJ E.-2.00kJ show work! For the hypothetical reaction,the atomic weight of X is 66.6amu. 3X2(g)---->2X3(g) Ho=-333kJ Find H for the conversion of 11.1 g of X3 Gasinto X2 gas. [hint:2X3(g)--->3X2(g)] A. +9.25kJ B.-9.25kJ C.+2.00kJ D.-333kJ E.-2.00kJ show work!
Explanation / Answer
For the hypothetical reaction,the atomic weight of X is 66.6amu. 3X2(g)---->2X3(g) Ho=-333kJ mass of X3 =3 * 66.6 g = 199.8 g the enthalphy change for the convertion to2* 199.8 g of X3 is -333 KJ Thye enthalphy of the reverse of the reaction is2X3(g)--->3X2(g) ;H'o= -Ho= +333kJ so the enthalphy change for the conversion of 2*199.8 g of X3 will be +333 KJ the enthalphy change for the conversionof 11.1 g of X3 will be Z KJ Z = ( +333*11.1 ) / ( 2*199.8 ) = +9.25 KJ