Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Stoichiometry (continued) Name Date 6. The Haber and Claude processes are method

ID: 695418 • Letter: S

Question

Stoichiometry (continued) Name Date 6. The Haber and Claude processes are methods by which ammonia is synthesized from its elements What massof mmontia (n kilogams) s to be expected when 400.0 m of nitrogen are used in these processes? 7. When ammonia is oxidized in the Ostwald process, nitric acid and water are produced. What mass of nitric acid will be formed when 1500.0 dm3 of ammonia are used? How many cubic decimeters of oxygen gas can be obtained from the thermal decomposition of 500.0 g of potassium chlorate? 8. 9. What volume of oxygen can be obtained by the addition of excess water to 1.0 g of sodium What is the total volume of water gas produced when excess steam is passed over 50.0 g of hot carbon? 10. 11. How many grams of lithium must be added to water in order to obtain 15 dm3 of hydrogen? How many grams of hydrochloric acid must be added to an excess of zinc arsenide in order to obtain 10.0 dm3 of arsine (AsH3)? 12. 13. How many grams of arsenic can be obtained from the decomposition of 12 dm3 of arsine? 14. It is desired to prepare 100.0 g of silicon tetrafluoride by adding hydrogen fluoride to silicon dioxide. How many cubic decimeters of hydrogen fluoride will be required for this process? Pure boron can be obtained by the reduction of boron trichloride with hydrogen. How much hydrogen (in cubic decimeters) is necessary for this process if 500.0 g of boron trichloride are available for the process? 15. (continued) Chemistry Problems 0 1984, 1993, 2001 J. Weston Walch, Publisher 81

Explanation / Answer

Ans 6 :

The reaction is given as :

N2 + 3H2 = 2NH3

4000.0 dm3 = 4000.0 L

At 450oC (723.15 K) and 200 atm , the number of moles of nitrogen will be :

200 x 4000 = n x 0.0821 x 723.15

n = 13474.68 moles

Number of moles of ammonia produced = 2 x 13474.68

= 26949.36 moles

So the mass of ammonia produced = 26949.36 x 17.031

= 458.9 Kg