ID: Lone Star CHEM 1411 Final Exam Fall 2017 and 85.6% carbon Analysis of a comp
ID: 699158 • Letter: I
Question
ID: Lone Star CHEM 1411 Final Exam Fall 2017 and 85.6% carbon Analysis of a compound showed that it contained 14.4 % hydrogen atoms atoms by mass. What is its empirical formula? SHOW WORK. -34. C) CH D) CH2 E) CH 35. What is the hybridization of the nitrogen atom in the nitrite ion? SHOW WORK. A) S B) spd C) sp D) sp E) sp 36. How many valence electrons are present in the Lewis formula for the hypochlorite ion, CIO ? A) 14 B) 16 C) 12 D) 20 E) 18 37. Which of the following electron distributions among the molecular orbitals best describes the NO A) 2 24 B) 2 2 C) 2 2 D) 2 24 E) 2 2 4 10Explanation / Answer
34. H = 14.4/1 = 14.4 mol
C = 85.6/12 = 7.133 mol
simplest ratio,
H = 14.4/7.133 = 2
C = 7.133/7.133 = 1
empirical formula= CH2
answer: D
35. Nitrite ion = NO2-
N = hybridisation = no of sigma bonds + lone pairs on central atom
= 2+1
= 3 = sp2
answer: c
36. Clo- , total valence electrons = 7+6+1 = 14 e-
answer: A
37. NO = 15e-
answer: c