Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Styles Style Pan Convert the moles of KgCO, to grams. Also show unil-factor slot

ID: 716426 • Letter: S

Question

Styles Style Pan Convert the moles of KgCO, to grams. Also show unil-factor slots below It might be useful to consult the periodic table. the unit analysis by dragging components into the 03210 mol K,CO," K,co, 67.108 mol 1 mol 19 67.108g 10021 g M11 g. 08210 9138.20 mo 108.21 mol 08210 mol 9.11 mol 138.20g Glycine is an amino acid with the formula CHeNO2. Determine the number of moles of carbon in 39.49 g of glycine. Number mol a) moles of on can be ebtained when 6.00 mol FeO reacts with an excess of CO FeO CO Fe+CO mol Fe b) The reaction between hydrochioric acidand aluminum produces hydrogen gas and aluminum chlornde. The baianced reaction equation is given below. How many moles ol Ha can be obtained when 6.60 mol HC reacts with an excess of A mel H The reaction for producing glucose in plants, called pholosynthesis, Significant igures are graded How many moles of N are in 0.177 g of NO? mol N 110% Focus Page 1 of 1 0words

Explanation / Answer

No. of mole = weight/molecular weight

0.8210 = weight(g) / 138.205 g/mol

weight (g) = 0.8210 X 138.205 g

= 113.466 g

No. of mole of carban in glycine

Molecular Wt of glycine is 75 g/mol

in 75 g glycine 24 g carbon is present

hence in 39.49 g glycine wieght of carbon = 24 X 39.49/75 = 12.6368

Therefore No. of mole of carbon = 12.6368/12 = 1.053

a)

According to balance equation 1 mol FeO react with CO and produces 1 mole of Fe.

Therefore 6 mol of FeO will give 6 mol of Fe.

b)

According to balanced chemical equation 1 mol HCl gives 0.5 mol H2

Therefore 6.60 mole HCl give 0.5 X 6.60 mole = 3.3 mol H2

c)

6 mole CO2 produces 1 mole of glucose

therefore 6.31 mole of glucose needs 6 X 6.31 mole = 37.86 mol of CO2

in

d) in 44 g of N2O 28 g of N is present

therefore in 0.177 g of N2O weight of N = 28 X 0.177/44 = 0.1126 g N

No. of mol of N = 0.1126/14 =0.008 mol