Styles Assume that monthly reimbursable employee expense in a small hardware sto
ID: 3305772 • Letter: S
Question
Styles Assume that monthly reimbursable employee expense in a small hardware store in Ada is a uniform continuous random variable with possible values between $800 and $1200. 6. What is the average monthly reimbursable employee expense for this small hardware store in Ada? 7. What is the probability that the monthly reimbursable employee expense exceeds $1,075? State your answer with four digits past the decimal. 8. Fifteen percent of the months the reimbursable employee expense exceeds how many dollars?Explanation / Answer
This is the uniform continous R.V. with a = 800, b = 1200
6. The average montly reimbusable employee expense for thi small Hardware store in Ada
= (800+1200)/2 = $1000
Avg. reimb. emp. exp. = $1000
7. P(X>1075) = ?
(1200-1075)/(1200-800) = 125 / 400 = .3125 .
This ( .3125) is the probability that the monthly reimb. emp. expense eceeds $1,075.
8. 15% of expense exceeds = ?. Let it be c.
So, (c-800)/(1200-800) = 1-.15
c-800 = 400 *.85
c = 800+400*.85 = $1,140
So, 15% of month' reimb. exp. expense exceeds $1,140