Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three gases, nitrogen, argon, and krypton are confined in a 10.0 L vessel at a p

ID: 727405 • Letter: T

Question

Three gases, nitrogen, argon, and krypton are confined in a 10.0 L vessel at a pressure of 9.00 atm. The vessel contains 3.00 moles of nitrogen, 2.00 moles of argon, and 2.00 moles of krypton. What is the partial pressure of argon?

1. Partial pressure of argon = ( ? )atm

Now suppose that 7.00 moles of xenon are added to the vessel without changing the volume or temperature. What is the partial pressure of argon now?

2. Partial pressure of argon after addition of xenon = ( ? ) atm

Now suppose that an additional 2.00 moles of argon are added to the vessel, again without any change in the volume or the temperature. What is the partial pressure of argon now?


3. Partial pressure of argon after addition of 2.00 more moles of argon = ( ? ) atm

Explanation / Answer

1. P = mole fraction * Ptotal = 2 moles argon/ (2 + 3 + 2 moles total) * 9atm = 2.57 atm 2. P remains constant, since the number of moles doesn't change. Xenon increases the total pressure, but not argon's pressure. P = 2.57atm 3. P = new total moles argon/original moles argon * original pressure of argon P = 4/2 * 2.57 = 2 * 2.57 = 5.14 atm