Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Initials Morgan State University -2018P 3 of 10A 10. List the different types of

ID: 776519 • Letter: I

Question

Initials Morgan State University -2018P 3 of 10A 10. List the different types of precision calculations that one can use in the lab. (3 pts) 11. How do you quantitatively compare and expres pacsion betwven two different methods? (2 pes) can resonance be satisfied in a tube partally filled with water? 2 pts) 13. What is the voltage across a capacitor after three rime.constaats when (a) charging from zero voltage, and (b) discharging from a full charged condition? Show you work/steps explicitly. (4 pts) A student calculates that the wavelength of a sound wave is 166 mm. What is the tuning fork frequency ake V, 340 mis)? Show you work/steps explicitly.VEdF 2 pes) area 3.50 x 10 m What is the resistance of a wire of tional area of 5,81 x 10 m'? Show the same length and material as the first wire, but with a cross-sec you work/steps explicitly 15. A wire of resistance 24.41 has cross sectional area 3.50 x 10 (5 pts)

Explanation / Answer

(14) ans

according to the concept of the wave

Given that

wavelength=166*10^-3 m

speed of the sound in air V=340 m/s

now we find the frequency

frequency f=V/wavelength

=340/166*10^-3

=2048.2 Hz

---------------------------------------------------------------------------------------------------

(15) ans

according to the concept of the current electricity

R1/R2=A2/A1

Given that

resistance R1=24.41 ohm

area of cross-section A1=3.5*10^-6 m^2

area of cross-secton A2=5.81*10^-6 m^2

now we find the new resistance

R1/R2=A2/A1

24.41/R2=5.81*10^-6/3.5*10^-6

R2=14.7 ohms

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(16) ans

According to the concept of the waves

%=[Vth-Vmes]/Vmesu*100

Given that

speed of the sound V1=345.7 m/s

speed of the sound V2=342.1 m/s

therotical speed of the sound V=344.5 m/s

now we find the % error of each measurement

% for first measurement =[344.5-345.7]/345.7*100=0.35%

% for the second measurement ={344.5-342.7}/342.7*100=0.53%

now we find the percentage difference of the measurements

[344.5-345.7]/[344.5-342.7]*100=66.7%

now we find the percentage error of mean measurement

Vmean=345.7+342.7/2=344.2 m/s

percentage =[344.5-344.2]/344.2*100=0.0872%