Secure l https://www product Support1De 44 Healthy Low-cart M McGraw-HirsCorneas
ID: 776941 • Letter: S
Question
Secure l https://www product Support1De 44 Healthy Low-cart M McGraw-HirsCorneasBt D. Darf ergy Q@ r EntcCareu 1 points C310 22 P009 Suppose that the light bulb in the fiqure is a 54.6-w bulb with a resistance of 254 . The magnetic fleld has a magnitude of 0.45 T, and the length of the rod is 0.56 m. The only resistance ie the dirout is thu dt b/Student/Assignment mitdep 18317802 bulb. What is the shortest distance along the rails that the rod would have to slide for the bulb to remain lit for one-haif second rail Additional Materials section 222 ecoupied by these sutaces and is meted paraw tone ,r-“" me drawing shows two surfaces that have the same area. A uniferm magreteeld· magnetic fluxes that pass through the surfaces thi·pace 6.-t points C10 22 P011 worksheat Neura.dos1 kletal MscpExplanation / Answer
Here , P = 54.6 W
R = 254 Ohm
B = 0.45 T
L = 0.56 m
as let the speed of the rails is u
for the emf developed V
P = V^2/R
54.6 * 254 = V^2
V = 117.7 V
V = B * u * L
117.7 = 0.45 * u * 0.56
u = 467.32 m/s
length of the rails needed = u * t
length of the rails needed = 467.32 * 0.50
length of the rails needed = 233.7 m
the length of the rails needed is 233.7 m