Part 1) Three lead balls of mass m 1 = 17 kg, m 2 = 26 kg, and m 3 = 9.1 kg are
ID: 777083 • Letter: P
Question
Part 1) Three lead balls of mass
m1 = 17
kg,
m2 = 26
kg, and
m3 = 9.1
kg are arranged as shown in the figure below. Find the total gravitational force exerted by balls 1 and 2 on ball 3. Be sure to give the magnitude and the direction of this force.
Part 2)A car is pushed along a long road that is straight, horizontal, and parallel to the x direction.
(a) The horizontal force on the car varies with x as shown in the figure. What is the work done on the car by this force? (Let a = 500 N.)
Three lead balls of mass m1 = 17 ka, m2 = 26 kg, and m3 = 9.1 ka are arranged as shown in the figure below. Find the total gravitational force exerted by balls 1 and 2 on ball 3. Be sure to give the magnitude and the direction of this force magnitude 7.15 direction145.4 counterclockwise from the +x-axis y (m) 4 1 x (m) 1234 5 m 0Explanation / Answer
a)The work done will be area under the given graph
W = 1/2 (4a - a) x (xf - xi)
W = 0.5 x (4 x 500 - 500)( 24 - 2) = 16500 J
Hence, W = 16500 J
b)Work dobe by the gravity will be zero, since there is no gain in vertical height.