Map A wire of length 0.25 m is conducting a current of I = 7.9 A in the +x direc
ID: 777936 • Letter: M
Question
Map A wire of length 0.25 m is conducting a current of I = 7.9 A in the +x direction through a B 4.0-T uniform magnetic field that is directed parallel to the wire in the -x direction What are the magnitude and direction of the magnetic force on the wire? Number +X +Z none of the above The magnetic field changes, so that now the force on the wire is F 3.0 N in the ty direction. What are the magnitude and direction of the magnetic field now? (Assume that the magnetic field B is perpendicular to l.) NumberExplanation / Answer
Solution:
a) Using F = ILB sin
where is the angle between current element IL and B (magnetic field)
Now, According to question magnetic field and current both are antiparallel So , = 180
Using the formula F = ILBsin180 (sin 180 = 0)
=> F = 0 N
So, F = 0 N
Direction = None of the above
b) Again using F = ILBsin
=> F = I L B (taking sin =1)
=> 3 = 7.9 * 0.25 * B
=> B = 1.518 T
Direction = - Z direction