Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Check my solution please! Ideal gas law can be described as PV = 0.08205T where

ID: 785667 • Letter: C

Question

Check my solution please!


Ideal gas law can be described as PV = 0.08205T where the pressure P is given in atm, the molar volume in L/mol (i.e.. liter per mole), and the temperature Tin K. What is the unit of the gas constant, 0.08205 in this equation? Convert this equation into the form P'V' = aT' where the pressure (P') is in Pa (i.e., Pascal), the molar volume (V1) in m3/mol. and the temperature (T) in K. Note: "a" is a constant that you will have to determine. Unit of gas constant. R = 0.08205 L atm mol-1 K-1 a=P'V'/T' = (0.08205 L atm mol-1 K-1)(101325 Pa atm-1) /(1000 Lm-2)= 8.314 m3 Pa mol-1 K-1

Explanation / Answer

PV=aT

(P'/101325) (V'*1000)=a'T

a'=a*101325/1000=9.314 m^3-pa mol^-1 k^-1

so your solution is correct