hydrogen peroxide is used as a cleaning agent in treatment of cuts and abrasions for several reasons. In the laboratory, small quantities of hydrogen peroxide can be prepared by the action of an acid on an alkaline earth metal peroxide, such as barium peroxide: BaO2(s)+2HCl(aq)=H2O2(aq)+BaCl2(aq); what amount of hydrogen peroxide should result when 1.50g of barium peroxide is treated with 25.0ML of hydrochloric acid solution containing 0.0272 g of HCl per ML? what mass of which reagent is left unreacted?
Explanation / Answer
no of moles of BaO2=1.50/169.33=0.008584MOLESMOLES OF HCl=1 mole of a bao2 requires 2 moles of hcli.e 0.00858 moles of bao2 require 0.01716 moles of HClso bao2 is limiting agentamount of hcl left=0.0186-0.01716=0.0686molesb)
8.858*10^-3mol barium peroxide react with 2*8.858*10^-3mol HCl and produce 8.858*10^-3mol H2O2