I have two questions for a pre-lab in chemistry.... The first one is: 1. What is
ID: 794127 • Letter: I
Question
I have two questions for a pre-lab in chemistry....
The first one is:
1. What is the molality of a solution consisting of 16.035 g of NaCl dissolved in 100.017 g of water?
The second one is:
2. What would be the expected freezing point of a solution of 16.420 g NaCl dissolved in 100.059 g of water?
I believe you use the formula: triangleTf=Kf*m*n
where triangle Tf is the observed (degrees Celcius) freezing point depression of the solution;
Kf is the molal freezing point constant (characteristic of the solvent, 1.860 degress Celcius/m for water);
m is the molality of the solution; and
n is the number of particles formed from the dissociation of each formula unitof solute.
Explanation / Answer
1)molality = wt/M.wt (1000/Vol. in ml)
Molality = 16.035/58.5(1000/100.017) = 2.714 mol/Kg
2) triangleTf=Kf*m*n
0 -Tf = 1.860*(16.42/58.5*1000/100.059)*2
Tf = - 10.43 ^0c