Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A: Data from an aerosol monitor gives a concentration of PM2s of 20 g/m3. I

ID: 802190 • Letter: P

Question

Part A: Data from an aerosol monitor gives a concentration of PM2s of 20 g/m3. It consists of 2 8/m3 of elemental carbon, 8 g/m3 of organic carbon, 6 g/m3 of ammonium sulfate, 2 g/m3 of ammonium nitrate and 2 g/m3of fine soil. (pavticles) 1. What is the surface aerosol light extinction coefficient (bsp+bap)? Assume a dry atmosphere (no water growth) and the light extinction efficiencies of ammonium sulfate and ammonium nitrate are 3 m2/g, for organic carbon 4 m2/g, for elemental carbon 10 m2/g and for fine soil 1 m2/g. Assume the efficiencies are at =550 nm. For each aerosol component (organic carbon, fine soil, etc.) multiply the mass concentration by the light extinction efficiency to get its tribution to aerosol light extinction. Then sum over all aerosol components to get the total aerosol light extinction. For example for an organic carbon concentration of 1 g/m3 and an extinction efficiency of 4 m2/g, the contribution to light extinction from organic carbon is umeles

Explanation / Answer

Answer 1:

As given in the question, to get the total value of total surface aerosol light extinction, multiply all the mass concentrations by their respective light extinction efficiency and add them as follows;

Aerosol light extinction of Elemental carbon = (2* 10-6 g/m3 ) * (4m2/g)= 8 Mm-1

Aerosol light extinction of organic carbon= 80 Mm-1

Aerosol light extinction of Ammonium sulphate= 18 Mm-1

Aerosol light extinction of Ammonium nitrate= 6 Mm-1

Aerosol light extinction of fine soil= 2Mm-1

Total= 8+80+18+6+2= 114 Mm-1