Part 1. A hypothetical tsunami wave with velocity 100 m/s, amplitude 50 m and pe
ID: 804439 • Letter: P
Question
Part 1. A hypothetical tsunami wave with velocity 100 m/s, amplitude 50 m and peak-topeak wave distance of 200 m collides with a wall at the seashore. How much power in watts is given to the wall. Assume the wall doesn’t break down. With what frequency does the wall resonate?
Part 2. How much electrical power could be obtained from a small hydroelectric station if the elevation change was 200 meters and if 11, 000 kg of water passed through the turbines every minute, with the overall efficiency being 83 percent?
Thanks
Explanation / Answer
Part1) Frequency received by wall = v/wavelength = 100/200 = 0.5 Hz
Power = rho×g^2×A^2/(4w)
= 1000×9.8^2×50^2/(4×2×pi×0.5)
= 19106551 Watt
= 19.1 MW
Part 2) Power = n× mgh/t
= 0.83×11000×9.8×200/60
=298247 W
= 0.298 MW