I. Solutions of potassium iodide and lead (II) nitrate combine to form a bright
ID: 807662 • Letter: I
Question
I. Solutions of potassium iodide and lead (II) nitrate combine to form a bright yellow precipitate.
a. How many grams of precipitate are formed if 3.45 grams of lead(II) nitrate is dissolved in water and added to a solution containing excess potassium iodide?
b. How many grams of precipitate are formed if 5.62 grams of potassium iodide is dissolved in water and added to a solution containing excess lead(II) nitrate?
c. How many grams of precipitate are formed if 8.62 grams of potassium iodide is dissolved in water and added to a solution containing 7.45 grams of lead(II) nitrate dissolved in water?
Explanation / Answer
The reaction that occurs is
2KI(aq) + Pb(NO3)2(aq) -> 2KNO3(aq) + PbI2(s)
a) Mol. wt of Pb(NO3)2 = 331.2
no. of moles= 3.45/331.2= 0.0104
So no. of moles of PbI2= 0.0104 because KI is in excess
wt of PbI= 0.0104*461.01 = 4.802gms
b) no. of moles of KI= 5.62/166.0028 = 0.034
no. of moles of PbI2= 0.034/2 = 0.017
wt. of PbI2 = 0.017*461.01= 7.83gms
c) no. of moles of KI= 8.62/166.0028= 0.0519
no. of moles of Pb(NO3)2= 7.45/331.2= 0.0225
0.0225< 0.0519/2 == 0.0225<0.02595
so no. of moles of PbI2 formed = 0.0225
wt of PbI2 = 0.0225*461.01 = 10.37gms