Can someoen help me with this chemistry question. ANSWERS TO THE QUESTIONS: 1a)
ID: 811274 • Letter: C
Question
Can someoen help me with this chemistry question.
ANSWERS TO THE QUESTIONS:
1a) 0.000512
1b) 0.00111
2a) A
2b) 0.000512
2c) 77.1%
3a) 1.17*10^-4
3b) 3.2*10^-4
3c) ??????????
***PROFESSOR'S HINT*** :
The moles of AB2 formed (which is
needed to get its molarity) is simply the
number given in the opening paragraph
(do NOT use the answer to 2(b)). Try to
avoid rounding error by not truncating
your molarities when you calculate them.
Explanation / Answer
1 (a) No of moles Of A = 0.04 L x 0.0128 = 0.000512 moles
(b) No of moles Of B= 0.05 L x 0.0222 = 0.00111 moles
2(a) As per the equation
1 mole of A requires moles of B = 2
0.000512 mole of A requires B = 0.001024 mole
2 moles of B requires moles of A = 1 mole
0.00111 mole of B requires A = 0.00111/2 =0.000555 moles
But we have only 0.000512 mole of A
Therefore A is limiting reactant
(b) As A is limiting reactant
Therefore
1mole of A gives mole of AB2 = 1 mole
0.000512 mole of A gives mole of AB2 = 0.000512 mole of AB2
(c) Percentage yield = actual yield x 100/theoretical yield = 0.000395 x100/0.000512 = 77.15 %
3(a) Moles of A left unreacted = 0.000512 - 0.000395 = 0.000117 mole of A
(b) Moles of B left unreacted = 0.00111-(0.000395x2)= 0.00032 mole of B
(c) Keq =[ AB2]/[A][B] = (0.000395/0.09)/( 0.00111/0.09)(0.000512/0.09) = 0.004/0.012 x 0.006 = 555.55