And this Please!! Please help with this A volume of 10.0mL of a 0.750 MHNO3 solu
ID: 814521 • Letter: A
Question
And this
Please!! Please help with this A volume of 10.0mL of a 0.750 MHNO3 solution is titrated with 0.340 M KOH. Calculate the volume of KOH required to reach the equivalence point Express your answer to three significant figured and include the appropriate units Item Imagine that you are in chemistry lab and need to make 1.00 L of solution with a pH of 2.40. You have in front of you You start to add HCL to a beaker of water when someone asks you a question. When you return to your dilution, you accidentally grab the wrong cylinder and add some NaOH. Once you realize your error, you assess the situation. You have 85.0 mL of HCl and 86.0 mL of NaOH left in their original containers. Part A Assuming the final solution will be diluted to 1.00L how much more HCl should you add to achieve the desired pH? Express your answer to three significant figured and include the appropriate units 51.2 mL
Explanation / Answer
part c
10mlx0.750/0.340=22.05ml
part A
pH=2.40
[H+]=0.0398M
volume of HCl needed for dilution=0.0398Mx1L/6x10^-2M=0.006635L=66.35ml
but we already added 15ml of HCl and 14 ml of NaOH,
we need to calculate the amount of neutalised HCl and remaining HCl in solution
neutalised HCl,14mlx5x10^-2/6x10^-2=11.66ml
remaining Hcl in solution=15ml-11.66ml=3.34ml
amount of HCl added=66.35ml-3.34ml=63.01ml