Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Plot the graph of concentration versus time. Consider the time intervals as 0, 1

ID: 818749 • Letter: P

Question

Plot the graph of concentration versus time. Consider the time intervals as 0, 10, 20, 30, 40, and 50 s.

In a certain hypothetical experiment, the initial concentration of the reactant R is 1.00 mol?L?1 , and its rate constant is 0.0150 mol?L?1?s?1. It follows a zero-order reaction mechanism for the consumption of reactant R. Plot the graph of concentration versus time. Consider the time intervals as 0, 10, 20, 30, 40, and 50 s. To sketch the graph first click on. Then select the appropriate graph and plot the appropriate points.

Explanation / Answer

In a zero order reaction the rate depends only on the rate constant:

d[R]/dt = - k

So at each time interval find the corresponding concentration, and then plot the graph.

At t = 0, concentration is 1 mol/L

At t = 10

d[R]/dt = - k

d[R] = - k * dt

[R] - [R]initial = -k*dt

[R] = -k*dt + [R]initial

[R] = - 0.0150 mol*s^-1 * 10 s + 1mol/L

[R] = 0.85 mol/L

so the concentration at t=10s is 0.85 mol/L

At t=20s

[R] = - 0.0150 mol*s^-1 * 20 s + 1mol/L

[R] = 0.7

and so on...