Answer question correctly for full credits! The standard free energy of activati
ID: 821698 • Letter: A
Question
Answer question correctly for full credits!
Explanation / Answer
(a) Arrhenius equation: k = A exp(-Ea/RT)
Rate(B)/Rate(A) = k(B)/k(A) = exp(-(Ea(B) - Ea(A))/RT)
1 x 10^6 = exp(-(Ea(B) - 76700)/(8.314 x 298))
-(Ea(B) - 76700)/(8.314 x 298) = ln(1 x 10^6) = 13.816
Activation energy Ea(B) = 42471 J/mol = 42.5 kJ/mol
(b) Ea(reverse A) = Ea(A) + |DH|
= 76.7 + 10.0 = 86.7 kJ/mol
(c) Ea(reverse B) = Ea(B) + |DH|
= 42.5 + 10.0 = 52.5 kJ/mol