Consider the dehydration reaction shown below. How many grams of cyclohexene (F.
ID: 851646 • Letter: C
Question
Consider the dehydration reaction shown below.
How many grams of cyclohexene (F.W. = 82 g/mole) will be produced if the reaction is only 25% successful when the reaction was started with 5.0 g of cyclohexanol (F.W. = 100 g/mole)? cyclohexene production
Consider the dehydration reaction shown below. How many grams of cyclohexene (F.W. = 82 g/mole) will be produced if the reaction is only 25% successful when the reaction was started with 5.0 g of cyclohexanol (F.W. = 100 g/mole)? cyclohexene productionExplanation / Answer
It's 1 gram.