Answer parts a, b, c, and d, please if you could For a specific example, an elec
ID: 852884 • Letter: A
Question
Answer parts a, b, c, and d, please if you could
For a specific example, an electric heater is used to heat nitrogen.
The Feed temperature is 20 C.
The feed rate is 50 cubic feet per minute at 1 atm pressure.
The power delivered to the heater is 10 kW
Our goal is to find the exit nitrogen temperature.
Part a. Find the molar feed rate of N2 if you have the following:
R = 8.314472 J/mol*k
V = 50 ft^3/min
P = 1 atm
T = (273 + 20) K
Part b. Estimate the average molar heat capacity of the nitrogen.
Part c. Calculate the temperature increase and final temperature resulting from the electric heater.
Part d. Given the initial and final temperatures for the N2. Did you pick a good average molar heat capacity? If not change the heat capacity to a better estimate.
Explanation / Answer
b) Power delivered = 10 kW
thus, 58.858 moles of N2 delivers 10 kW of power = 10000 J/s
hence 1 mole will deliver 10000/58.858 = 169.9 J/s
thus, molar heat capacity of N2 = 169.9 J/s