I need help with this question. I don\'t know what average to calculate and how
ID: 855823 • Letter: I
Question
I need help with this question. I don't know what average to calculate and how to provide the calculations especially with the dilution part. Note: The concentration of NaOH is 0.1091 M.
Based on your data, determine an average value for the concentration of the stock H2SO4 solution. Indicate which data points you have included in your determination (you should use at least three), and provide a full set of sample calculations for one of your trials. Do not forget to account for dilution. Table 2: Standardization of sulfuric acid solution H2SO4 sample code Indicator used Volume of stock solution added to volumetric flask Final volume diluted solution I need help with this question. I don't know what average to calculate and how to provide the calculations especially with the dilution part. Note: The concentration of NaOH is 0.1091 M.Explanation / Answer
Calculating Average concentration of H2SO4
calculation for trial 1
Moles of NaOH used=C*V=0.1091moles/L*0.02266L=0.00247moles
Moles of H2SO4=1/2*moles of NaOH=0.00124moles
Molarity of Diluted Acid
Molarity=number of moles of acid present/volume of acid taken=0.00124moles/0.025L=0.04944M
Molarity of Original undiluted acid
moles in original sample=moles in diluted acid
M1*V1=M2*V2
M1=M2*V2/V1=(0.04944moles/L*0.1L)/0.01L=0.4944M
Calculation for Trial 2
Moles of NaOH used=C*V=0.1091moles/L*0.0218L=0.00238moles
Moles of H2SO4=1/2*moles of NaOH=0.00119moles
Molarity of Diluted Acid
Molarity=number of moles of acid present/volume of acid taken=0.00124moles/0.025L=0.04757M
Molarity of Original undiluted acid
moles in original sample=moles in diluted acid
M1*V1=M2*V2
M1=M2*V2/V1=(0.04757moles/L*0.1L)/0.01L=0.4757M
Calculation for Trial 3
Moles of NaOH used=C*V=0.1091moles/L*0.0226L=0.002466moles
Moles of H2SO4=1/2*moles of NaOH=0.00123moles
Molarity of Diluted Acid
Molarity=number of moles of acid present/volume of acid taken=0.00123moles/0.025L=0.04931M
Molarity of Original undiluted acid
moles in original sample=moles in diluted acid
M1*V1=M2*V2
M1=M2*V2/V1=(0.04931moles/L*0.1L)/0.01L=0.4931M
Average Concentration of Acid
=(trial1+trial2+trial3)/3=(0.4944M+0.4757M+0.4931M)/3=0.4877M