Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A It takes 48.0J to raise the temperature of an 8.90g piece of unknown meta

ID: 868982 • Letter: P

Question

Part A

It takes 48.0J to raise the temperature of an 8.90g piece of unknown metal from 13.0?C to 25.0?C. What is the specific heat for the metal?

Express your answer with the appropriate units.

SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part

Parts B and C

The next two questions pertain to silver. They have nothing to do with unknown metal described in Part A.

Part B

The molar heat capacity of silver is 25.35 J/mol??C. How much energy would it take to raise the temperature of 8.90g of silver by 11.9?C?

Express your answer with the appropriate units.

SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part

Part C

What is the specific heat of silver?

Express your answer with the appropriate units.

Cs =

Explanation / Answer

1. Q = m * C * dT

48.0 J = 8.90 g * C * (25-13) 0C

C = specific heat = 0.449 J/g * 0C

2. 8.90 g * (1 mole /107.86 g) * 25.35 J/1 mole* 0C) = 2.092 J/gram* 0C

Q = 8.90 g * (2.093 J/g) * (11.9 0C)

= 221.5 J

3. 2.092 J/g * 0C [in 4 sig figures]