Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A It takes 47.0 J to raise the temperature of an 9.50 g piece of unknown me

ID: 909296 • Letter: P

Question

Part A

It takes 47.0 J to raise the temperature of an 9.50 g piece of unknown metal from 13.0C to 24.8 C. What is the specific heat for the metal?

Express your answer with the appropriate units. Cs=


Parts B and C

The next two questions pertain to silver. They have nothing to do with unknown metal described in Part A.

Part B

The molar heat capacity of silver is 25.35 J/molC. How much energy would it take to raise the temperature of 9.50 g of silver by 19.5 C?

Express your answer with the appropriate units. q=

Part C

What is the specific heat of silver?

Express your answer with the appropriate units.

Explanation / Answer

Part A

Heat required = mass * specific heat * change in temperature

In the given problem, heat required = 47 J, mass = 9.5 g, temp change = 24.8-13= 11.8 oC

specific heat = 47 J/ 9.5 g * 11.8 oC = 0.42 J/ g/oC

-----------------------------------------------------------------------------------------

Part B

moles of meatl present = 9.5g / 107.86 = 0.088 moles

heat required = moles * molar specific heat * raise in temperature

                         = 0.088 * 25.35 * 19.5 = 43.50 J

--------------------------------------------------------------------------

Part C

specific heat of silver = molar specific heat / mol. wt =

                                        = 25.35 J/mol.oC / 107.86 = 0.235 J/ goC