An equilibrium mixture of CO, O2 and CO2 at a certain temperature contains 0.001
ID: 870436 • Letter: A
Question
An equilibrium mixture of CO, O2 and CO2 at a certain temperature contains 0.0010 M CO2 and 0.0100 M O2. At this temperature, Kc equals 1.4 102 for the reaction: 2 CO(g) + O2(g) ? 2 CO2(g). What is the equilibrium concentration of CO? An equilibrium mixture of CO, O2 and CO2 at a certain temperature contains 0.0010 M CO2 and 0.0100 M O2. At this temperature, Kc equals 1.4 102 for the reaction: 2 CO(g) + O2(g) ? 2 CO2(g). What is the equilibrium concentration of CO?
Can someone help me understand this problem using an ICE table?
Explanation / Answer
2 CO(g) + O2(g) ? 2 CO2(g)
kc=(CO2)2/(CO)2(O2)2= 1.4x102 (0.001)2/(CO)2(0.01)2=1.4x102
(CO)2= (0.001)2/1.4x102x(0.01)2 CO= 0.84 x10-2M