Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

CLEAR EXPLANATION PLEASE! b) Now calculate the pre-exponential factor for the co

ID: 873416 • Letter: C

Question

CLEAR EXPLANATION PLEASE!

b) Now calculate the pre-exponential factor for the collision rate constant under these same conditions.

c) The experimental pre-exponential factor for this reaction is 2.06x10-21cm3s-1molecule-1 and the exponential rate constand is 5.80x10-47cm3s-1molecule-1. Determine the Arrhenius activiation energy for this reaction in kJ/mol.

d) Now use the value of Ea obtained in part c) to obtain a value of E*, the collision theory activation energy in kJ/mol.

e) Use this value of E* and the collision theory pre-exponential factor you calculated in part b) to obtain a value of kcol in units of cm3s-1molecule-1. Compare this rate constant to experiment and obtain the ration kcol/kexp.

Explanation / Answer

a) We will use the relation for collison frequency Zab,

Zab = Na.Nb.(ra + rb)^2 . sq.rt.(8pi(kB)T/?ab)

with

Reduced mass = ? AB = m A . m B / m A +m B

                                     = 2.0158 x 28.05/2.0158+28.05

                                      = 1.9

Substituting the values we get,

Zab = 1 x 1 (2.7 + 4.3)^2 (sq.rt. (8 x 3.14 x 1.38 x 10^-23 x 298 / 1.9)

       = 1.14 x 10^-8

b) Pre-exponential factor for the collison rate found in a) will be = 1.14 x 10^-8

c) We will use the equation for activation energy Ea,

ln k = ln A - Ea/RT

Substuting the given A and k values at 25 C we get,

ln (5.8 x 10^-47) = ln (2.06 x 10^-21) - Ea / 0.0831 x 298

solving for Ea = 1458 kJ/mol

d) the collison theory activation energy for this reaction is thus, 1458 kJ/mol

e) ln k = ln(1.14 x 10^-8) - 1458/0.0831 x 298)

solving for kcol = 3.04 x 10^-34

kcol/kexp = 3.04 x 10^-34/1.14 x 10^-8

                = 2.7 x 10^-26