Part A a solution that is 6.5×10 2 M in potassium propionate (C2H5COOK or KC3H5O
ID: 877525 • Letter: P
Question
Part A
a solution that is 6.5×102 M in potassium propionate (C2H5COOK or KC3H5O2 ) and 9.0×102 M in propionic acid (C2H5COOH or HC3H5O2 )
Express your answer using two significant figures.
Part B
a solution that is 7.0×102 M in trimethylamine, (CH3)3N, and 0.13 M in trimethylammonium chloride, (CH3)3NHCl
Express your answer using two significant figures.
Part C
a solution that is made by mixing 50.0 mL of 0.14 M acetic acid and 50.0 mL of 0.22 M sodium acetate
Express your answer using two significant figures.
pH =Explanation / Answer
PART A) using the Henderson - Hasselbalch equation:
pKa propionic acid = 4.87 (from internet)
Molarity of CH3CH2COOH = 9E-2M
Molarity of CH3CH2COOK = 6.5E-2M
Equation:
pH = pKa + log ([salt]/[acid] )
pH = 4.87 + log (6.5E-2/9E-2)
pH = 4.87 + log 0.722
pH = 4.87 + (-0.14)
pH = 4.728 = 4.73
PART B) pKb for (CH3)3N = 4.19 (from data)
pOH = pKa + log (salt]/[base])
pOH = 4.19 + log ( 0.13/7E-2)
pOH = 4.19 + log 1.85
pOH = 4.19 + 0.268
pOH = 4.4588
pH = 14.00- pOH
pH = 9.54
PART C)pKa for CH3COOH = 4.74 (from data)
Using Molarity of acetic acid: M1V1 = M2V2
M1x100 = 0.14 x 50
M1 = 0.14x50/100 = 0.07M
Also,Molarity of CH3COONa
M1*100 = 0.22x50/100
M1= 0.11M
Now pH = pKa + log ([salt]/[acid])
pH = 4.74 + log( 0.11/0.07)
pH = 4.74 + log 1.57
pH = 4.74 + 0.19
pH = 5.056 = 5.06