Please help, thank you! Problem 10.40 Part A If the pressure exerted by ozone, O
ID: 878434 • Letter: P
Question
Please help, thank you!
Problem 10.40 Part A If the pressure exerted by ozone, O3, in the stratosphere is 3.0 x 10^-3 atm and the temperature is 245 K how many ozone molecules are in a liter? Express your answer using two significant figures. N = molecules Part B Carbon dioxide makes up approximately 0.04% of Earth?s atmosphere If you collect a 2.1 L sample from the atmosphere at sea level (100 atm) on a warm day (29 degree C). how many CO2 molecules are in your sample? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Given
Pressure exerted by ozone, O3 in the stratosphere is 3.0 E -3 atm
T = 245 K , Volume = 1L
We find moles of Ozone by using ideal gas law
pV = nRT
n = pV / RT
R = 0.08206 L atm K-1 mol-1
= 3.0 E-3 atm * 1.0 L / (0.08206 L atm K-1 mol-1*245 K )
= 0.000149 mol
We know 1 mol of O3 contains 6.02E23 O3 molecules
Number of molecules O3 in 0.000149 mol O3
= 0.000149 mol O3 * 6.02 E23 molcules of O3/ 1 mol O3
= 8.98 E 19 O3 molecules
Part B )
Given : volume 2.1 L , Pressure = 1.00 atm, Temperature = 29 deg C = 29 deg C + 273.15 = 302.15 K
We find number of moles of CO2 and then by using it we get its molecules
pV = nRT
n = pV / RT
= 1.00 atm * 2.1 L / ( 0.08206 L atm K-1 mol-1 * 302.15 K )
=0.08469 mol
Number of molecules of CO2 in 1 mol = 6.02 E 23 molecules
#molecules of CO2 in 0.08469 mol of CO2
= 0.8469 mol CO2 * 6.02 E 23 molecules / 1 mol CO2
= 5.0987 E 22 CO2 molecules