Question (b) If the total molar concentration of all species in the solution is
ID: 883736 • Letter: Q
Question
Question
Explanation / Answer
2 )
the conentration of Ba+2 = 45 mg / L
Atomic weight of Ba+2 = 137.3 g / mole
Moalrity = mass / molecular weight X volume
so concentration = 45 / 137.3 millimolar = 0.327 millimolar
the reaction of Ba+2 with Na2SO4 will be
Ba+2 + Na2SO4 --> BaSO4 + 2Na+
As per stoichiometry for each mole of Ba+2 to be precipitated we need to add one mole of Na2SO4.
so for 0.327 millimolar we need to add 0.327 millmoles of Na2SO4 which will give 1 mole of BaSO4
Molecular weight of Na2SO4 = 142
So 1 mole = 142 grams
0.327 millimoles = 0.327 X 142 milligrams = 46.43 mg of Na2SO4
for safety we are adding an additonal 5mg / L
so total amount of Na2SO4 = 51.43 g / L of Na2SO4
Molecular weight of BaSO4 = 233 grams
so if 0.327 millimoles of BaSO4 precipitate will be obtained, it means we will get 0.327 X 233 mg of BaSO4 / L
which = 76.19 mg / L = 76.19 ppm of BaSO4 will be obtained