I2+H2--> 2HI (1) 2CO+O2--> 2CO2 (2) 1. How many CO2 molecules are produced for e
ID: 887155 • Letter: I
Question
I2+H2--> 2HI (1)
2CO+O2--> 2CO2 (2)
1. How many CO2 molecules are produced for every O2 molecule consumed?
2. How many CO2 molecules are produced for every CO molecule consumed?
3. How many moles of CO2 are produced when 2 moles of O2 were consumed?
4. How many moles of CO2 are produced when 5 moles of O2 are consumed?
5. How many moles of I2 react in order to produce 12 moles of HI in reaction (1)?
6. Determine the number of reactant molecules and the number of product molecules for reaction (1) and reaction (2)
Explanation / Answer
1.
Directly from reaction 2 answer is 2
2.
Directly from reaction 2 answer is 1
3.
1 mol of O2 produces 2 mol of CO2
So 2 moles will produce 2*2 =4 moles of CO2
Answer: 4
4.
1 mol of O2 produces 2 mol of CO2
So 5 moles will produce 5*2 =10 moles of CO2
Answer: 10
5.
1mol of I2 reacts to form 2 mol HI,
so 2 form 12 moles of HI 12/2 = 6 mol of I2 must react
Answer: 6
6.
for reaction 1:
number of reactant molecule = 1+1 = 2
number of product molecule = 2
for reaction 2:
number of reactant molecule = 2+1 = 3
number of product molecule = 2