I2O5 + 5 CO -> I2 + 5 CO2 a- what mass of I2O5 is needed to react with 5 moles o
ID: 852913 • Letter: I
Question
I2O5 + 5 CO -> I2 + 5 CO2
a- what mass of I2O5 is needed to react with 5 moles of carbon monoxide ?
b-what mass of I2O5 is needed to react with 5 g of carbon monoxide react ?
c-what mass of carbon dioxide is produced when 10 moles of carbon monoxide react?
d-what mass of carbon dixide is produced when 25 g diiodine penoxide react?
e- how many moles of iodine are produced when 2.5 moles of carbon dioxide are produced?
f- how many grams of iodine are produced when 50 grams of carbon dioxide are produced ?
Explanation / Answer
a)
1 mole of I2O5 needed for production of 5 mole of CO2
mass of I2O5= moles * molar mass =1 mole*333.81 g.mole^-1=333.81g I2O5 is needed
b) number of moles of CO =5g/28g/mol = 0.179mole
1 mole of I2O5 needed for react with 5 mole of CO
the number of moles of I2O5 required to react with 0.179 moile CO is 0.0358mole of I2O5
mass of I2O5=moles of I2O5 *molr mss oF I2O5 = 0.0358*333.81=12.0g
c)
5 moles of CO prodeces 220 g of CO2 so
10 moles of CO will produce 440 g of CO2
d)
333.81g of I2O5 will produce 220g of CO2 so
25 g of I2O5 will produce 16.48g of CO2
e)
when 5 mole of CO2 produced the number of moles of I2 = 1 so
the number of moles of I2 produced when 2.5 mole of CO2 produced will be 0.5 mole of I2
f)
when 220 g of CO2 produced the grams of Iodine produced will be 253.8g so
the grms of I2 produced when 50 grmas of CO2 produced is 57.68g of I2