Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A: Calculate the enthalpy of the reaction 2NO(g)+O2(g)2NO2(g) given the fol

ID: 892624 • Letter: P

Question

Part A: Calculate the enthalpy of the reaction

2NO(g)+O2(g)2NO2(g)

given the following reactions and enthalpies of formation:

12N2(g)+O2(g)NO2(g),   HA=33.2 kJ

12N2(g)+12O2(g)NO(g),  HB=90.2 kJ

Part B: Calculate the enthalpy of the reaction

4B(s)+3O2(g)2B2O3(s)

given the following pertinent information:

B2O3(s)+3H2O(g)3O2(g)+B2H6(g),    HA=+2035 kJ

2B(s)+3H2(g)B2H6(g),                            HB=+36 kJ

H2(g)+12O2(g)H2O(l),                HC=285 kJ

H2O(l)H2O(g),                                          HD=+44 kJ

Explanation / Answer

Part A

in the given data he has given two equation multiply both with 2 and add the both reaction

cancel the terms that are common in opposite side

N2(g)   +    2O2(g) ----------->   2NO2(g) HA= 66.4 kJ -------1

N2(g) +    O2(g) ------------>     2NO(g)      HB=180.4 kJ

this can be written in the following way also

2NO(g)   ------>   N2(g) +    O2(g) HB= -180.4 kJ ----2

now add eq 1 and 2

N2(g)   +    2O2(g) ----------->   2NO2(g) HA= 66.4 kJ

2NO(g)   ------>   N2(g) +    O2(g) HB= -180.4 kJ

=========================================================

2NO(g) + O2(g)    ------> 2NO2(g) = 66.4 - 180.4 = -114kJ

PartB

multiply eq 1 with 2 and reverse it

here multiply eq 2 with 2

multiply eq 3 with 6 and reverse it

multiply eq 4 with 6 and reverse it

now add all these and cancel with same substence which are in opposite side

6O2(g)     + 2B2H6(g)   ------------> 2B2O3 (s) + 6 H2O(g)            HA = -4070 kJ
4B(s) + 6H2(g) ------------->   2B2H6(g)                                             HB= +72 kJ
6H2O(l) -------------------------> 6H2(g) + 3O2(g)                                 HC =+1710 kJ
6H2O(g) ------------------------> 6H2O(l)                                              HD= -264 kJ

=====================================================================

4 B(s) + 3 O2(g) ------------------------> 2 B2O3(s)                          H = -4070 + 72 + 1710 - 264 = -2552 kJ