Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mass Percent: 1)An aqueous solution of copper(II) iodide , CuI 2 , contains 8.09

ID: 893823 • Letter: M

Question

Mass Percent:

1)An aqueous solution of copper(II) iodide, CuI2, contains 8.09 grams ofcopper(II) iodide and 17.6 grams of water.

The percentage by mass of copper(II) iodide in the solution is  %.

2) How many grams of Cr2(SO4)3 are there in 314 grams of an aqueous solution that is 44.7 % by weight Cr2(SO4)3.

g Cr2(SO4)3

3) If 21.0 grams of an aqueous solution of iron(III) acetate, Fe(CH3COO)3, contains 3.22 grams of iron(III) acetate, what is the percentage by mass of iron(III) acetate in the solution?

% Fe(CH3COO)3

Explanation / Answer

Total mass of the mixture = 8.09+ 17.6 =25.69 gms

mass of CuI2 = 8.09 gms

mass % of CuI2= mass of Cui2/Total mass =( 8.09/25.69)*100=31.5%

100 gms of contains 44.7 gms of Cr2(SO4)3

314 gms contain 314*44.7/100= 140.358 gms

3) 21 gms of solution contain 3.22 gms

   100 gm of solution contain 100*3.22/21 =15.33%