Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mass of Evaporating Dish: ____50.000g___ mass of empty watch glass: 10.000g Mass

ID: 894914 • Letter: M

Question

Mass of Evaporating Dish: ____50.000g___

mass of empty watch glass: 10.000g

Mass of Evaporating Dish + Sr(IO3)2*H2O: 141.493g

mass of Sr(IO3)2*H2O: 91.493g

mass of watch glass + combination: 101.089g

Mass of Final Product (Sr(IO3)2*H2O): ___91.089g__

(1) percent yield = (actual yield/theoretical yield)*100


(2) number of moles of reactant = (molarity of a solution, mol/L)(volume of solution, L)


(3) theoretical mass of product, g = (number of moles of limiting reagent)(gram molecular mass of product)

Explanation / Answer

mass of Sr(IO3)2*H2O = 91.089g

since data is not full because you have to provide starting material details

so for axamplesee following one trying

2 KIO3 + Sr(NO3)2 Sr(IO3)2 + 2 KNO3

(50 mL) x (1.0 x 10^-1 mol/L KIO3) = 5.0 mmol KIO3
(40 mL) x (5.0 x 10^-2 mol/L Sr(NO3)2) = 2.0 mmol Sr(NO3)2

2.0 mmol of Sr(NO3)2 would react completely with 2.0 x (2/1) = 4.0 mmol of KIO3, but there is more KIO3 present than that, so KIO3 is in excess and Sr(NO3)2 is the limiting reactant.

Supposing "Sr(IO3)2 _ H20" to mean: strontium iodate with one water of hydration.

(2.0 mmol Sr(NO3)2) x (1/1) x (455.4418 g Sr(IO3)2·H2O/mol) =
9.1 x 10^2 mg Sr(IO3)2·H2O

(When calculating the molar mass of Sr(IO3)2·H2O in the previous step is the only time the water of hydration enters into this problem.)

(0.91 g) / (1.172g) = 0.78 = 78%