Mass m1=1kg moves with constant velocity v1i = 2.3m/s along the x-axis and colli
ID: 2141934 • Letter: M
Question
Mass m1=1kg moves with constant velocity v1i = 2.3m/s along the x-axis and collides with mass m2=1.9kg, which moves with velocity v2i= 4.1m/s, as sketched above. After the collision m1 and m2 stick together. Find the angle, ? between the x-axis and the direction of motion of the two masses after the collision (Answer in degrees).
? =
Mass m1=1kg moves with constant velocity v1i = 2.3m/s along the x-axis and collides with mass m2=1.9kg, which moves with velocity v2i= 4.1m/s, as sketched above. After the collision m1 and m2 stick together. Find the angle, ? between the x-axis and the direction of motion of the two masses after the collision (Answer in degrees).Explanation / Answer
conservation of linear momentum horizontally..
m1u1+ m2u2 = (m1+m2)*v
1*2.3 + 0 = (1+1.9)*Vx
Vx = 0.7931 m/s
conservation of linear momentum vertically
m1u1+ m2u2 = (m1+m2)*v
0 + 1.9*4.1 = (1+1.9)*Vy
Vy = 2.6862 m/s
tan(theta) = Vy/Vx = 2.6862 / 0.7931
theta = arctan(3.387) = 73.55 degrees