Mass m A rests on a smooth horizontal surface, m B hangs vertically. Part A If m
ID: 2031140 • Letter: M
Question
Mass mA rests on a smooth horizontal surface, mB hangs vertically.
Part A
If mA=13.0 kg and mB=7.0 kg in the figure (Figure 1), determine the magnitude of the acceleration of each block.
Enter your answers numerically separated by a comma. Express your answers using two significant figures.
Mass mA rests on a smooth horizontal surface, mB hangs vertically.
Part A
If mA=13.0 kg and mB=7.0 kg in the figure (Figure 1), determine the magnitude of the acceleration of each block.
Enter your answers numerically separated by a comma. Express your answers using two significant figures.
Explanation / Answer
using newton's law
Fnet = ma
a = Fnet/m
a = T - T + mBg / mA + mB
a = mBg / mA + mB
a = 7*9.8 / 13 + 7
a = 3.43 m/s2