Mass m sits on a frictionless, horizontal table. Assume: - All vertical forces a
ID: 2164554 • Letter: M
Question
Mass m sits on a frictionless, horizontal table. Assume:
- All vertical forces acting on m (such as gravity and the normal force) sum to zero.
- All applied forces act parallel to the table
When a force of magnitude F is applied to mass m, it accelerate at magnitude a = 7.62 m/s2.
NOTE: The axes lie along the table.
a) Force F1 has magnitude F and points in the positive x-direction; force F2 also has magnitude F and points in the positive y-direction. If both of these forces act on mass m at the same time, what will the magnitude of its acceleration be now?
1 m/s2
b) Suppose force F3 has magnitude 2F and points at 45o to the x-axis. If forces F1 and F3 act on mass m at the same time, what will the magnitude of its acceleration be now?
2 m/s2
Explanation / Answer
magnitude of its acceleration=sqrt(7.62^2+7.62^2) =10.77 m/s^2 magnitude of its acceleration=10.77+2*7.62=26.01 m/s^2 it gets added bcoz the acceleration in the firsst case also has the same direction of 45 degree hence both are in the same direction so they get added